Erőteljes növekedés várható a videómegfigyelő rendszerek globális piacán a következő három esztendőben, az Axis szakértői szerint ezek a trendek Magyarországon is érzékelhetők lesznek és dinamikus bővülést hoznak majd a hazai biztonságtechnikai szegmensben is.
A világ vezető IP-kamera és megfigyelőrendszer-szállítója, az Axis 2015 november közepén nyílt napon mutatta be a kis- és középvállalkozások üzleti lehetőségeit fókuszba állító stratégiáját, legújabb termékfejlesztéseit, és innovatív megoldásait.
Anna Forsberg, a vállalat közép-európai régióért felelős vezetője kifejtette: az Axis globális piaci szereplőként működik, így a széles termékportfolió mellett átfogó és elmélyült technikai tapasztalataikat Magyarországon is hasznosítani tudják. Az Axis mind inkább a komplett megoldásokat helyezi fókuszba, így a kameragyártástól az olyan kifinomult IT-biztonsági és IP-videóhálózati megoldások felé mozdult el a cég, amelyek az igazán egyedi ügyfél- és alkalmazási igényekre is innovatív válaszokat képesek adni.
Míg 2013-ban a videómegfigyelési piac mérete globális értéke mintegy 13,5 milliárd dollár volt, az előrejelzések szerint 2018-ra elérheti a 24,1 milliárd dollárt. A globális növekedési trendek várhatóan Magyarországon is érvényesülnek majd.
A végfelhasználói gondolkodásnak el kell elemelkednie attól, hogy csupán a kamerák számában mérjék egy objektum vagy terület védettségi szintjét – fejtette ki Pelyák Norbert, az Axis magyarországi key account managere.
A svéd biztonságtechnikai cég a videómegfigyelés jövőjét új technológiákban és innovatív megoldásokban látja. Ezek egyike az Axis Zipstream tömörítési technológiája, amely átlagosan ötven százalékkal csökkenti a videómegfigyelő rendszerben a kamerakép továbbításához, rögzítéséhez, illetve tárolásához szükséges sávszélességet és tárhelyigényt is. Az Axis a SanDiskkel együttműködve saját, kifejezetten a videómegfigyelési célokra specializált SD-kártyát is kifejlesztett.
Az Axis a kamerák inframegvilágításában is komoly újítást vitt piacra. A cég kameráiban ugyanis az inframegvilágítás követi a kamera látószögét. Míg a piacon általánosan használt kamerákban a LED-kiosztás hagyományosan körbefutja az optikát, addig az Axis mindössze két-három LED-et használ kameráiban. Mindez a LED-ek hőtermelésének drasztikus csökkentésében nyer értelmet, előnye pedig a képzaj-csökkentés mellett abban is megmutatkozik, hogy a kevésbé melegedő kamera sokkal kevésbé vonzza az éjszakai bogarakat az optika elé.
Az Axis új kamerái közül a Q29-es sorozatban már hőmérséklet-alapuló riasztási rendszer beállítására is lehetőség nyílik. A rendszer rendszer érzékeli a kiugró hőcsúcsokat a megfigyelt területen, és egy előre beállított hőmérsékleti határérték elérése esetén riasztást küld az üzemeltetőnek. A Q-sorozaton belül is különleges helyet foglal el az Axis Q61-es széria, amelyben a búra fölött elhelyezkedő, a többek között a vízállóságot is biztosító szilikonréteg fűthető, ez pedig hideg időjárási vagy éghajlati viszonyok esetén a fagyás ellen nyújt megoldást. A kamerába szerelt, rendkívül erős motor emellett képes arra, hogy a kamerára fagyott jeget is feltörje. A Q61 további hasznos funckiója ezen túl egy szintén a dómkamerákra jellemző hátrányos jelenséget küszöböli ki, nevezetesen lerázza az esős időben a búrán megülő esőcseppeket.
Bogdan Gavril, az Axis kelet-európai sales engineer szakembere a nyílt napon tartott előadásában kitért arra, hogy a cégnél valamennyi fejlesztés és tesztelés során a jövőbeni valós felhasználási környezetet szimulálják. Mivel a kameráknak az éles üzemi körülmények között száz százalékos megbízhatósággal kell működniük, öt éven át a teszteken is folyamatosan hozniuk kell a tőlük elvárt paramétereket. Az Axis a kameraszerkezetek során is a legjobb minőséget, illetve a legellenállóbb anyagokat igyekszik felhasználni: az Axis Q35-ös dómkameráinak búrája ugyanabból a különlegesen kemény műanyagból készült, mint az F16-os vadászrepülőgépek pilótafülkéjének szélvédője.